Determine the magnitude and direction of the current through R_1 0.68 A Left 0.3
ID: 1449063 • Letter: D
Question
Determine the magnitude and direction of the current through R_1 0.68 A Left 0.33 A Left 0.68 A right 0.33 A right A resistor and an inductor are connected in series to a battery. The battery is suddenly removed from the circuit and replaced by a wire to complete the circuit. The time constant for of the new circuit represents the time required for the current to decrease to 25% of the original value. 37% of the original value. 63% of the original value. 75% of the original value. zero. (extra credit) In the figure, a small particle of charge -1.9 Times 10^-6 C and mass m = 3.1 Times 10^-12 kg has speed = 8.1 Times 10^3 m/s as it enters a region of uniform magnetic field. The particle is initially traveling perpendicular to the magnetic field and is observed to travel in the semicircular path shown with radius R = 5.0 cm. Find the magnitude and direction of the magnetic field in the region.Explanation / Answer
25)
Use Kirchoff's Voltage Law, current in Bigger loop is i, Writinh Voltage equation for Bigger loop, we get
9-22i+6 =0
i = 15/22 = 0.68 Amp Left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.