Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

?I need 7,8,9 and 10. Please show work, thank you :) For a circular merry-go-rou

ID: 1449082 • Letter: #

Question

?I need 7,8,9 and 10. Please show work, thank you :)

For a circular merry-go-round, if the moment if inertia is 600 kgm^2, what angular acceleration does the 150 N force generate applied perpendicular to a radius of 2.0 meters? 6 rad/s^2 1.5 rad/s^2 0.5 rad/s^2 3 rad/s^2 2 rad/s^2 Two bowling balls (m_1 = 8 kg and m_2 = 6 kg) are separated by 0.5 meters, what is the gravitational force that bowling ball# 1 exerts on bowling ball # 2? The reason the moon does not crash into the Earth is that the Earth's gravitational field is weak at the moon. gravitational pull of other planets keeps the moon up. moon has a sufficient tangential speed. moon has less mass than the Earth. none of these A satellite (m_satellite = 10,000 kg) is in orbit around the earth with a radius of 1.2 Times 10^7 m measured from the center of the earth (m_E = 6 Times 10^24 kg) to the center of the satellite. what is the gravitational field strength at the satellite's location? what is the centripetal force acting on the satellite? The planet Krypton has a moon (m = 5 Times 10^22 kg) that is orbiting at a velocity of 14,000 m/s at a distance of 7 Times 10^8 m measured from the center of Krypton to the center of the moon. What is the mass of the planet Krypton?

Explanation / Answer

(7) m1= 8 KG

     m2 = 6 kg

Separation r = 0.5 m

Gravitational force F = Gm1m2/r 2

Where G = Gravitational constant = 6.67x10 -11 Nm 2/kg 2

Substitute values you get F = (6.67x10 -11)(6)(8) / 0.5 2

                                         = 1.28 x10 -8 N

(8) Moon has sufficient tangential speed

(9)Mass of satellite m = 10000 kg

Radius r = 1.2 x10 7 m

Mass of earth M = 6 x10 24 kg

Required gravitational field strength = GM/r 2

                                                   = (6.67x10 -11)(6 x10 24) /(1.2x10 7) 2

                                                   = 2.779 N/kg

Centripetal force = mv 2 / r

                        = GMm/r 2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote