You\'re an electrical engineer designing an alternator (the generator that charg
ID: 1449198 • Letter: Y
Question
You're an electrical engineer designing an alternator (the generator that charges a car's battery). Mechanical engineers specify a 10-cm-diameter rotating coil, and you determine that you can fit 250 turns in this coil. To charge a 12-V battery, you need a peak output of 20 V when the alternator is rotating at 1400 rpm. What do you specify for the alternator's magnetic field? HINT: Notice that the rotation rate of the coil is given in revs per minutes, not revs per second. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Given :diameter d=2r=10cm=0.1m
r=0.05m
N=250
Epeak=20V
omega w=1400 rpm=1400/60 rps=23.33 rps
area A=pi r^2=3.14*0.05*0.05=0.00785
B=?
According to peak voltage formula
E peak=(omega)*NBA
20=23.33*250*B*0.00785
B=0.44 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.