Three long, parallel conductors carry currents of I = 1.58 A. The figure below i
ID: 1449351 • Letter: T
Question
Three long, parallel conductors carry currents of I = 1.58 A. The figure below is an end view of the conductors, with each current coming out of the page. Taking a = 1.50 cm, determine the magnitude and direction of the magnetic field at points A, B, and C.
Explanation / Answer
AT A
Distance from wires to A = sqrt (a^2 + a^2) = sqrt (2 a^2) = sqrt (2 x (.015)^2) = 0.02121 m
B1 = mo I / 2 pi d = (4 x pi x 10^-7 x 1.58) / (2 x pi x .02121) = 14 micro T
B2 = mo I / 2 pi d = (4 x pi x 10^-7 x 1.58) / (2 x pi x .02121) = 14 micro T
B3 = mo I / 2 pi 3a = (4 x pi x 10^-7 x 1.58) / (2 x pi x .015 x 3) = 7.02 micro T
B1 and B2 are perpendicular and of equal magnitude so B" = B x sqrt(2) = 14 x sqrt (2) = 19.79 microT
Bnet = BA = B" + B3 = 19.79 + 7.02 = 26.81 microT (downwards)
AT B
Bnet due to both above and lower wire = 0 (because of equal magnitude and opposite direction)
B 3 = BB = mo I / 2 pi 2a = (4 x pi x 10^-7 x 1.58) / (2 x pi x 2 x .015) = 10 micro T (downwards)
AT C
B1 = mo I / 2 pi d = (4 x pi x 10^-7 x 1.58) / (2 x pi x .02121) = 14 micro T
B2 = mo I / 2 pi d = (4 x pi x 10^-7 x 1.58) / (2 x pi x .02121) = 14 micro T
B3 = mo I / 2 pi a = (4 x pi x 10^-7 x 1.58) / (2 x pi x .015) = 21 microT
B1 and B2 are perpendicular and of equal magnitude so B" = B x sqrt(2) = 14 x sqrt (2) = 19.79 microT (upward)
Bnet = BC = B3 - B" = 21 - 19.79 = 1.21 microT (upward)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.