A circular conducting loop of radius 27.0 cm is located in a region of homogeneo
ID: 1449410 • Letter: A
Question
A circular conducting loop of radius 27.0 cm is located in a region of homogeneous magnetic field of magnitude 0.900 T pointing perpendicular to the plane of the loop. The loop is connected in scries with a resistor of 295 Ohm. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.80 in 25.0 s. Calculate the magnitude of the induced cmf in the loop while the magnetic field is increasing. In the previous question, with the magnetic field held constant at its new value of 2.52 T, calculate the magnitude of the average induced voltage in the loop while it is pulled horizontally out of the magnetic field region during a time interval of 5.30 s.Explanation / Answer
The area of the loop is:
A = r² = * (0.27 m)² = 0.229 m²
The change in magnetic flux is:
= AB = 0.229 m² * ((2.8 * 0.9 T) - 0.9 T) = 0.371 Wb
The induced emf is:
= / t = 0.371 Wb / 25 s =0 .01484 V = 1.484 cV
The induced current is:
I = / R = 0.0148 V / 295 = 50.307 µA
The change in magnetic flux is:
= AB = 0.229 m² * (0 T - 2. 52 T) = - 0.57708 Wb
The average induced emf:
= - / t = 0.57708 Wb / 5.3 s = 0. 108 V = 10.88 cV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.