Three forces acting on an object are given by vector F1 = ( - 2.20 i hat + 2.10
ID: 1449411 • Letter: T
Question
Three forces acting on an object are given by vector F1 = ( - 2.20 i hat + 2.10 j ) N, vector F2 = ( 4.80 i hat + 3.00 j) N, and vector F3 = ( 45.5 i hat + 50.0 j) N. The object experiences an acceleration of magnitude 3.55 m/s2.
(a) What is the direction of the acceleration?
_____° (from the positive x axis)
(b) What is the mass of the object?_________
(c) If the object is initially at rest, what is its speed after 19.0 s?________
(d) What are the velocity components of the object after 19.0 s?
(__________ i +___________ j )
Please state the answer, units, and how you got it. Double check as well to make sure its correct. Thanks
Explanation / Answer
let,
F1=(-2.2)i+(2.1)j N
F2=(4.8)i+(3)j N
F3=(45.5)i+(50)j N
acceleration, a=3.55 m/sec^2
a)
along x-axis, Fx=(-2.2+4.8+45.5) = 48.1 N
along y-axis, Fy=(2.1+3+50) = 55.1 N
use,
tan(theta)=Fy/Fx
tan(theta)=55.1/48.1
====> theta=48.9 degrees or 49 degrees
b)
Fnet=m*a
m=Fnet/a
m=sqrt(48.1^2+55.1^2)/3.55
m=20.6 kg
mass m=20.6 kg
c)
at t=19 sec
use,
V=u+a*t
V=0+3.55*19
V=67.45 m/sec
d)
vx=v*cos(theta) =67.45*cos(48.9)=44.34 m/sec
vy=v*sin(theta)=67.45*sin(48.9)=50.83 m/sec
and
v=(44.34)i+(50.83)j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.