Your artist friend\'s new work is a simple, high-impact kinetic sculpture called
ID: 1449941 • Letter: Y
Question
Your artist friend's new work is a simple, high-impact kinetic sculpture called “Destruction”. A steel block with mass m=190 kg is hung from the ceiling by an rope with length L=2.0 m . A second rope is attached to the side of the block. The other end of this second rope is attached to a motor which is cleverly mounted so that the rope always pulls the block horizontally with a constant force. The block starts from rest, hanging straight down, and is pulled slowly by the motor until it is again at rest hanging at an angle of 30° from the vertical. The horizontal rope is then released and the block swings and crashes into a wall. Your friend knows you have taken physics and asks you the minimum energy that the motor must supply.
Explanation / Answer
here by using the formula
the minimum energy is
= m * g * L * ( 1 - cos(theta) )
= 190 * 9.8 * 2 * ( 1 - cos(30deg))
= 498.9 J
so the minimum energy that the motor must suppy is 498.9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.