To meet energy regulations, the coefficient of performance of cooling of a refri
ID: 1449951 • Letter: T
Question
To meet energy regulations, the coefficient of performance of cooling of a refrigerator that operates on a Carnot cycle must be 4.00.
Part A
At what rate is this refrigerator expelling thermal energy into the kitchen if it consumes electrical energy at a rate of 215 W ?
Express your answer with the appropriate units.
To meet energy regulations, the coefficient of performance of cooling of a refrigerator that operates on a Carnot cycle must be 4.00.
Part A
At what rate is this refrigerator expelling thermal energy into the kitchen if it consumes electrical energy at a rate of 215 W ?
Express your answer with the appropriate units.
dQdt =Explanation / Answer
here,
COP = 4
Power, p = 215 Watts
Since Power = Work done/time
W = P*t
also, COP = Q/W
4 = Q/w
Heat expelled is given as:
Q = 4 * w
Q = 4 * P*t
Q/t = 4 * P
Q/t = 4*215
Q/t = 860 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.