An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large pa
ID: 1450056 • Letter: A
Question
An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large passenger airplane to demonstrate the power of its newly-designed 74.7-hp (horsepower) engine. During the pull, the car passed two landmarks spaced 25.0 meters apart in 11.3 seconds. The passenger plane being towed is a Boeing 707, with a total weight of 62.5 tons. Calculate the force that opposes the motion. Assume that the efficiency of the car is such that 20.9% of the engine power is available to propel the car forward. How much work is performed by the car on the airplane during this time? How much work is performed by the airplane on the car during this time?Explanation / Answer
here,
mass of the car , m = 1239 kg
power of car , Pi = 74.7 hp
Pi = 55703.78 W
Po = e * pi = 0.209 * 55703.78 = 11642.09 W
s = 25 m
t = 11.3 s
work done , W = P * t = 11642.09 * 11.3
W = 1.32 * 10^5 J
the force that opposes the motion , F = W/d
F = 1.32 * 10^5 / 25
F = 5262.22 N
the force that opposes the motion is 5262.22 N
work done by the car on the airplane is 1.32 * 10^5 J in forward direction
work done by airplane on car is 1.32 * 10^5 J in opposite direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.