A 4.70g lead bullet traveling at 600 m/s is stopped by a large tree. If half the
ID: 1450351 • Letter: A
Question
A 4.70g lead bullet traveling at 600 m/s is stopped by a large tree. If half the kinetic energy of the bullet is transformed into internal energy and remains with the bullet while the other half is transmitted to the tree, what is the increase in temperature of the bullet?Answer in degree Celsius
Thank you A 4.70g lead bullet traveling at 600 m/s is stopped by a large tree. If half the kinetic energy of the bullet is transformed into internal energy and remains with the bullet while the other half is transmitted to the tree, what is the increase in temperature of the bullet?
Answer in degree Celsius
Thank you
Answer in degree Celsius
Thank you
Explanation / Answer
here,
specific heat of lead , C = 128 J/kg
mass of bullet , m = 0.0047 kg
speed , u = 600 m/s
the kinetic energy converted into heat energy for lead , E = 0.5 * KE
let the change in temprature of bullet be dT
0.5 * KE = heat gained by bullet
0.5 * 0.5 * m * u^2 = m * C * dT
0.5 * 0.5 * 600^2 = 128 * dT
dT = 703.13 degree C
the increase in temprature of bullet is 703.15 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.