A disk has a mass M = 1.00 kg and is spinning about a fixed vertical axis with a
ID: 1451002 • Letter: A
Question
A disk has a mass M = 1.00 kg and is spinning about a fixed vertical axis with angular speed omega_1 = 140 rad/s. A blob of clay of mass m = 0.200 kg drops vertically down and sticks to the rim of the disk as shown. The "system" consists of the clay and the disk. The final angular speed omega_2 of the disk plus clay is rad/s. [The moment of inertia of disk about its rotation axis is I_cm = (1/2)MR^2] 50 100 150 200 250 The power output of an electric motor is P = 500 W at an angular speed of omega = 955 rev/mm. The magnitude tau of the torque produced by the motor is N m 1.0 2.0 3.0 4.0 5.0 A non-uniform rod of mass M and length L is supported at its ends by two light wires, as shown in the figure. The tension in the left wire is one-third of the tension in the right wire. At what value of x is the center of mass of the rod? L/4 L/3 L/2 2L/3 3L/4Explanation / Answer
Q.36
P = (T * w )/9549
The 9549 comes from 60*1000 / 2pi
So,
500 = (T * 955) / 9549
or T = 4.99 Nm
So, Option E = 5 Nm
Please post 1 question at a time.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.