You are invited as an independent consultant industrial hygienist to study the a
ID: 1452597 • Letter: Y
Question
You are invited as an independent consultant industrial hygienist to study the amount of carbondioxide released in an office building after an emergency situation of burnt fire that led the firefighter to release fire extinguisher. During your data collection, you sampled the environment for indoor and outdoor carbon-dioxide level for 4 hours. The initial outdoor level was found to be 608 ppm and the indoor level as 1948 ppm. The last indoor reading was 950 ppm. According to one of your employees that took the measurement of the sampled office, the dimension was found to be (length = 80 ft, height = 20 ft, and the width = 12 ft). Data gathered from the management revealed that 25 employees use the office building for their normal administrative office work. Write an half a page of report for your findings, in your report clearly state the air exchange rate and the volumetric airflow per person in the office building.
Explanation / Answer
volumetric airflow per person = (1948) * (80 * 20 * 12)/25
= 1.496 * 106 ft3ppm/person
air exchange rate = 1.496 * 106/(4 * 3600)
= 103.893 ft3ppm/person.sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.