A blade of a wind turbine is 25 m long. If a turbine has three blades that are e
ID: 1452634 • Letter: A
Question
A blade of a wind turbine is 25 m long. If a turbine has three blades that are equally spaced, what is the length of the arc between the ends of two blades? If the turbine rotates at a constant speed so that it makes 6 revolutions every minute, what is the angular speed of the turbine blades? What is the linear speed of a point at the end of the blade? A gust of wind applies a constant force to the turbine so that it speeds up from G revolutions per minute to 8.5 revolutions per minute after 7.5 seconds. Find the angular acceleration of the turbine and the angular distance each blade travels in that time.Explanation / Answer
a)
angle between each blade
angle = 2pi/3
length of arc
L = R x angle
L = 52.359 m
b)
w = 6x2pi / 60
w = 0.6283 rad/sec
v = R w
V = 15.7 m/sec
c)
w1 -w0 = alpha x t
substituting values we get
alpha = 0.0349 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.