An aluminum calorimeter with a mass of 100 g contains 250 g of water. The calori
ID: 1452689 • Letter: A
Question
An aluminum calorimeter with a mass of 100 g contains 250 g of water. The calorimeter and water are in thermal equilibrium at 10.0 degree C. Two metallic blocks ore placed into the water. One is a 150.0-q piece of copper at 40.0 degree C. The other has a mass of 70.0 g and is originally at a temperature of 100degreeC. The entire system stabilizes at a final temperature of 20.0degreeC. Determine the specific heat of the unknown sample. Using the data in the table above, can you make a positive identification of the unknown material? Can you identify a possible material? Explain your answers for part (b).Explanation / Answer
the whole system is at equilibrium at 20 C
heat energy balance
hear gained by water and aluminium calorimeter = 0.25*4186*10 + 0.1*900*10 = 10465+900 = 11365J
heat lost by copper = 0.15*387*20 = 1161.
heat lost by unknown material = 0.07*C*80 = 5.6C
total heat lost = 5.6C + 1161 = 11365
C = 1822.14 J/kg.C
b) From the table, the specific heat of materials close to the specific heat calculated is Beryllium = 1830
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.