A ball with a mass of 180 g which contains 3.80 times 10^8 excess electrons is d
ID: 1452776 • Letter: A
Question
A ball with a mass of 180 g which contains 3.80 times 10^8 excess electrons is dropped into a vertical shaft with a height of 125 m At the bottom of the shaft, the ball suddenly enters a uniform horizontal magnetic field that has a magnitude of 0.300 T and direction from east to west.If air resistance is negligibly small, find the magnitude of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.Use 1.602 times 10^-19 C for the magnitude of the charge on an electron. Find the direction of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.from north to south from south to northExplanation / Answer
Velocity of ball at the end of shaft:m*g*h =0.5*m*v^2 =>v=sqrt(2*g*h) =49.52m/s
Q=n*e=3.8*10^8*1.6*10^-19 =6.08*10^-11C
a) =>F=Q*V*B =6.08*10^-11*49.52*0.3=9.03*10^-10N
b) from south to north according right hand rule
(Keep the fingers of right hand pointing down(i.e direction of V) and now sweep fingers from east to west (i.e direction of B),. thumb points towards north which is direction of force
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.