One force acting on a machine part is F ? =(?5.00N) i ^+(4.00N) j ^. The vector
ID: 1452887 • Letter: O
Question
One force acting on a machine part is F? =(?5.00N)i^+(4.00N)j^. The vector from the origin to the point where the force is applied is r? =(?0.450m)i^+(0.150m)j^.
Use the right-hand rule to determine the direction of the torque.
Calculate the torque produced by this force.
Exercise 10.5 Part A One force acting on a machine part is F = (-5.00 N)i + (4.00 N)]. The vector from the origin to the point where the force is applied is r = Use the right-hand rule to determine the direction of the torque. | OInto the plane of the page. OOut of the plane of the page. (-0.450 m)i + (0.150 m); Submit My Answers Give Up Part B Calculate the torque produced by this force. N-m Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
F = -5i + 4j
r = -0.45i + 0.15j
T = r x F = [-0.45i + 0.15j]x[-5i + 4j] = -1.8k + 0.75k = -1.05 k Nm
1. Direction : into THE PLANE OF PAGE
2. |t| = 1.05 nM
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.