A uniform disk with mass 40.9 kg and radius 0.300 m is pivoted at its center abo
ID: 1453265 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 40.9 kg and radius 0.300 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 35.0 N is applied tangent to the rim of the disk.
- What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.100 revolution?
- What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.100 revolution?
Appreciate the help!
Explanation / Answer
given that
F = 35.0 N
r = 0.300 m
m = 40.9 kg
theta = 2*pi*0.100 revolution = 0.628 radians
let
torque = t
tangential velocity = v
angular speed = W
we know that
Torque t = F*r
t = 35*0.3 = 10.5 N*m
we also know that
t = I * alpha
where alpha is the angular acceleration
I = moment of inertia
I for disc = m*r^2 / 2
I = 40.9*(0.3)^2 / 2 = 1.84 kg*m^2
so alpha = t / I
alpha = 10.5 / 1.84= 5.70 rad/s^2
part (a)
Wf = sqrt (2 * alpha * theta)
Tangential velocity v = r * Wf
v = r * sqrt (2* alpha *theta)
v = 0.3 *sqrt (2 * 5.70 * 0.628)
v = 0.80 m/s
part (b)
tangential acceleration aT = r* alpha
aT = 0.3 * 5.70 = 1.71 m/s^2
radial acceleration aR = v^2 / r
aR = (0.80)^2 / .3 = 2.13 m/s^2
resultant acceleration a = sqrt( (aT ^2) + (aR^2) )
a = sqrt ( (1.71)^2) + (2.13)^2) )
a = sqrt (2.92 + 4.54) = 2.73 m/s^2
so resultant acceleration a = 2.73 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.