A beam of singly ionized (+1) carbon atoms is injected into a mass spectrometer
ID: 1453988 • Letter: A
Question
A beam of singly ionized (+1) carbon atoms is injected into a mass spectrometer at 4.4 times 10^5 m/s. The magnetic field in the mass spectrometer is 500mT. Most of the carbon atoms are^12C, but a few are the^14C isotope. What is the direction of the magnetic field in the mass Spectrometer. State your reasoning. How far from the entry hole do the^12C ions strike the collecting plate? (The atoms travel in a complete semi-circle.) How far from the entry hole do the^14C ions strike the collecting plate?Explanation / Answer
a) field direction is out of paper
b) d = 2r = 2mv/qB = 2 x 12 x 1.67 x 10-27 x 4.4 x 105/(1.6 x 10-19 x 0.5) = 0.22044 m
c) d = 2r = 2mv/qB = 2 x 14 x 1.67 x 10-27 x 4.4 x 105/(1.6 x 10-19 x 0.5) = 0.25718 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.