Need a step by step solution for this problem. A stone is suspended from the fre
ID: 1454105 • Letter: N
Question
Need a step by step solution for this problem.
A stone is suspended from the free end of a wire that is wrapped around the outer rim of a pulley, as shown in the figure (from figure). The pulley is a uniform disk with mass 12.0 kg and radius 55.0 cm and turns on frictionless bearings. You measure that the stone travels a distance 12.6 m during a time interval of 3.30 s starting from rest. Find the mass of the stone Find the tension in the wire. In both cases, take the free fall acceleration to be 9.80 m/sExplanation / Answer
1)
let a is the acceleration of the stone.
apply, h = 0.5*a*t^2
a = 2*h/t^2
= 2*12.6/3.3^2
= 2.31 m/s^2
angular acceleration of the pulley, alfa = a/R
= 2.31/0.55
= 4.2 rad/s^2
let T is the tension in the string.
net torque = I*alfa
T*R = I*alfa
T = I*alfa/R
= 0.5*M*R^2*alfa/R
= 0.5*M*R*alfa
= 0.5*12*0.55*4.2
= 13.86 N <<<<<<<<<<<<<<<<<<---------------Answer
2) let m is the mass of the stone.
T = m*g - m*a
==> m = T/(g-a)
= 13.86/(9.8 - 2.31)
= 1.85 kg <<<<<<<<<<<<<<<<<<---------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.