Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 12.0 m uniform beam is hinged to a vertical wall and held horizontally by a 5.

ID: 1454481 • Letter: A

Question

A 12.0 m uniform beam is hinged to a vertical wall and held horizontally by a 5.00 m cable attached to the wall 4.00 m above the hinge, as shown in the figure below (Figure 1). The metal of this cable has a test strength of 1.10 kN, which means that it will break if the tension in it exceeds that amount. What is the heaviest beam that the cable can support with the given configuration? Part B Find the horizontal component of the force the hinge exerts on the beam. Part C Find the vertical component of the force the hinge exerts on the beam.

Explanation / Answer

the cable is attached at x = sqrt(r^2-y^2) = sqrt(5^2-4^2) = 3 m


In equilibrium net torque about the hinge = 0


T*x*y/r = M*g*L/2


1.1*10^3*3*5/4 = M*9.8*12/2

M = 70.15 kg <<-------answer

++++++++++++++

part B

along horizantal

Fx - Tx = 0


Fx = T*x/r = 0

Fx = 1.1*10^3*3/5

Fx = 660 N <<-----answeer

++++++++

along vertical


Fy + Ty - Mg = 0


Fy + T*y/r - Mg = 0


Fy + (1.1*10^3*(3/5)) - (70.15*9.8)=0

Fy = 27.47 N <<<-------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote