A nonuniform beam 4.60 m long and weighing 1.60 kN makes an angle of 25.0? below
ID: 1454554 • Letter: A
Question
A nonuniform beam 4.60 m long and weighing 1.60 kN makes an angle of 25.0? below the horizontal. It is held in position by a frictionless pivot at its upper right end and by a cable 2.90 m farther down the beam and perpendicular to it in (Figure 1) . The center of gravity of the beam is a distance of 1.90 m down the beam from the pivot. Lighting equipment exerts a downward force of 5.05 kN on the end of the beam.
Part B
Find the tension T in the cable.
Part C
Find the x component of the force exerted on the beam by the pivot.
Part D
Find the y component of the force exerted on the beam by the pivot.
25.0° Pivot Cable Center of gravity of the beamExplanation / Answer
The solution is as follows:
Part B: Let the tension in the cable be T
taking moment abt pivot,
1.60 k * 1.90 cos 25 + 5.05 k * 4.60 cos 25 = T * 2.90
=> 1.60k*1.722 + 5.05k* 4.17 = T*2.90
=> T = 8.21 kN
Part D: let the vertical component of the force exerted on the beam by the pivot be Fy
Fy + T cos 25 = 5.05 k + 1.60 k
Fy = 6.65 k - 8.21 k cos 25 = 6.65 k - 7.44 k = - 0.79 kN
Part C: let the horizontal component of the force exerted on the beam by the pivot be Fx
Fx = T sin 28
Fx = 8.21 k sin 25 N = 3.47 kN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.