The bar in the diagram has mass m = 0.2kg, length l = 0.2m, resistance R = 0.3W.
ID: 1454637 • Letter: T
Question
The bar in the diagram has mass m = 0.2kg, length l = 0.2m, resistance R = 0.3W. It slides without friction, and experiences no air resistance. The magnetic field points into the page and is 1.5T in strength. The conducting rails have no resistance.
a)If the bar is falling with velocity “v” what is the current induced in the bar, in terms of the variables v, B, , and R? Indicate its direction on the diagram. [5]
b)What is the magnetic force on the bar as it falls (direction and magnitude)? [5]
c)Find the terminal velocity that the bar reaches. [5]
d)Will the bar fall faster, or slower if its resistance is decreased? Why? [5]
Explanation / Answer
a)
induced EMF
E = BVl
induced current
i = BVl /R
b)
Fb = ilB
Fb = B^2 l^2 v/R ( upward direction)
c)
for terminal condition
Fb = mg
Vt = 6.53 m/sec
d)
from the above equation Vt is directly proportional to terminal velocity
therefor R increases V increases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.