An ac electrical generator is made by turning a flat coil in a uniform constant
ID: 1455353 • Letter: A
Question
An ac electrical generator is made by turning a flat coil in a uniform constant magnetic field of 0.225 T. The coil consists of 33 square windings and each winding is 15.0 cm on each side. It rotates at a steady rate of 745 rpm about an axis perpendicular to the magnetic field passing through the middle of the coil and parallel to two of its opposite sides. An 8.50- light bulb is connected across the generator. (a) Find the voltage and current amplitudes for the light bulb. (b) At what average rate is heat generated in the light bulb? (c) How much energy is consumed by the light bulb every hour?
Answers: (a) i0 = 1.53 A, V0 = 13.0 V; (b) 10.0 W; (c) 3.60 × 104 J
How do you get these answeres?
Thank you
Explanation / Answer
given
B = 0.225 T
N = 33 turns
L = 15 cm = 0.15 m
area of the loop, A = L62 = 0.15^2 = 0.0225 m^2
w = 745 rpm = 745*2*pi/60 = 78 rad/s
a) Vo = N*A*B*w
= 33*0.0225*0.225*78
= 13.03 volts
Io = Vo/R
= 13.03/8.5
= 1.53 A
b) The rate of heat generated in the bulb = Io^2*R/2
= 1.53^2*8.5/2
= 10 W
c) energy consumed in every one hour = rate of heat produced*time
= 10*60*60
= 3.6*10^4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.