The voltage source in the circuit has a potential difference epsilon = 5.0 V. An
ID: 1455500 • Letter: T
Question
The voltage source in the circuit has a potential difference epsilon = 5.0 V. An ammeter reads a current I at point A, and the bulb has a resistance R = 5 ohm. What is the current at point D? What is the potential difference read between points B and C? What is the power dissipated in the bulb? A 10-ohm bulb is added to the circuit as shown below. What is the current at A? What is the potential difference read between points 3 and C? What is the power dissipated in each bulb? How does the brightness of the bulb between B and C compare to its brightness in Figure 1? Determine the ratio of the power of that bulb in Figure 2 to its power in Figure 1. The bulbs are now rearranged as shown below. What is the current at A? What is the potential difference read between points B and C? What is the power dissipated in each bulbExplanation / Answer
here,
E = 5 V
R = 5 ohm
1)
current at point D , I = E/R = 5/5
I = 1 A
2)
the potential difference between B and C , V = I * R
V = 5 * 1 = 5 V
3)
the power dissapated to the bulb , P = V * I
P = 5 W
4)
when R' = 10 ohm is added
Req = R * R' /( R + R')
Req = 3.33 ohm
the current at A , I' = E /Req
I' = 5/3.33 = 1.5 A
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.