A stationary bicycle wheel of radius 0.8 m is mounted in the vertical plane (see
ID: 1455505 • Letter: A
Question
A stationary bicycle wheel of radius 0.8 m is mounted in the vertical plane (see figure below). The axle is held up by supports that are not shown, and the wheel is free to rotate on the nearly frictionless axle. The wheel has mass 4.7 kg, all concentrated in the rim (the spokes have negligible mass). A lump of clay with mass 0.5 kg falls and sticks to the outer edge of the wheel at the location shown. Just before the impact the clay has speed 8 m/s, and the wheel is rotating clockwise with angular speed 0.25 rad/s. (Assume +x is to the right, +y is upward, and +z is out of the page. Assume the line connecting the center to the point of impact is at an angle of 45° from the horizontal.)
(a) Just before the impact, what is the angular momentum (magnitude and direction) of the combined system of wheel plus clay about the center C?
(b) Just after the impact, what is the angular momentum (magnitude and direction) of the combined system of wheel plus clay about the center C?
(c) Just after the impact, what is the angular velocity (magnitude and direction) of the wheel?
Explanation / Answer
a)
The intial angular momentum is given by
L1 =mvRsin45-Iw
=mvRsin45 -MR2w
=0.5*8*0.8*sin(45) -4.7*(0.8)2*0.25 =2.262-0.752=1.51kg.m2/s along the +z direction
b)
Same as the initial angualr mometnum ,L2 =1.51kg.m2/s direction is same as +z direction
c)
Just after impact L1=L2
w' =L1/(MR2+mR2)=1.51/(4.7*(0.8)2+0.5*(0.8)2) =1.51/(3.008+0.32)=0.453rad/s along the +z direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.