A uniform beam is mechanically attached to a wall supposed by a wire and at angl
ID: 1455734 • Letter: A
Question
A uniform beam is mechanically attached to a wall supposed by a wire and at angle of 35 degrees to the horizontal. The mass of the beam is 20kg and an alien of mass 10kg is sitting a third of the way along the beam. Write down Newton's 2nd law equation for torque and use it to find the tension in the wire. Be sure to justify your reasoning. Write down the Newton's second law equations for force and calculate the x and y components of the force exerted by the wall. What is the magnitude of the force exerted by the wall and what angle does it make to the horizontal?Explanation / Answer
Here,
mass of beam , m = 20 Kg
theta = 35 degree
m1 = 10 Kg
1)
let the tension in the string is T
balancing the torque about the balance point on wall
T * sin(theta) * L - m * g * L/2 - m1 * 2L/3 *g = 0
T * sin(35) - 20 * 9.8/2 - 10 * 2/3 * 9.8 = 0
T = 285 N
the tension in the wire is 285 N
2)
for the horizontal and vertical force
in horizontal direction
Fx - T * cos(theta) = 0
Fx - 285 * cos(35) = 0
Fx = 233.3 N
the x component of the force is 233.3 N
for the vertical direction
Fy + T * sin(theta) = m1 * g + m * g
Fy + 285 * sin(35) = (10 + 30) * 9.8
Fy = 130.6 N
the vertical component force is 130.6 N
3)
for the net force on the wall
angle of force exerted by the wall = arctan(Fy/Fx)
angle of force exerted by the wall = arctan(130.6/233.3)
angle of force exerted by the wall = 29.2 degree
for
magnitude of force exerted by the wall= sqrt(Fx^2 + Fy^2)
magnitude of force exerted by the wall = sqrt(130.6^2 + 233.3^2)
magnitude of force exerted by the wall = 267.4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.