The spout heights in the container in the figure (Figure 1) are 16 cm , 32 cm ,
ID: 1455804 • Letter: T
Question
The spout heights in the container in the figure (Figure 1) are 16 cm , 32 cm , 48 cm , and 64 cm . The water level is maintained at a 72-cm height by an outside supply.
Part A
What is the speed of the water out of the 16-cm high hole?
Part B
What is the speed of the water out of the 32-cm high hole?
Express your answer using two significant figures.
Part C
What is the speed of the water out of the 48-cm high hole?
Express your answer using two significant figures.
Part D
What is the speed of the water out of the 64-cm high hole?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Are the heights from the bottom or from the top?. I'm assuming they are from the bottom.
From Bernoulli's eqn we know that gh + 1/2v^2 = constant Note we can divide from both sides leaving gh + v^2/2 = constant
So gh + v^2/2)top = gh + v^2/2)at the various heights...but vtop= 0 and h at the various height = 0
So gh = v^2/2...So v = sqrt(2gh) [note h is the distance from the top to the listed height]
Part A
16cm hole v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.72-0.16)) = 3.313 m/s ............Ans.
Part B
32cm hole v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.72-0.32)) = 2.8 m/s .................Ans.
Part C
48 cm v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.72-0.48)) = 2.168 m/s ........................Ans.
Part D
64cm v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.72-0.64)) = 1.252 m/s..................Ans.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.