A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1456024 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 360-mile trip in a typical midsize car produces about 1.90 109 J of energy. How fast would a 11-kg flywheel with a radius of 0.31 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
Here ,
energy produced by gasoline in the trip
E = 1.9 *10^9 J
mass of flywheel , m = 11 Kg
radius , r = 0.31 m
let the angular speed is w
Using conservation of energy
0.5 * I * w^2 = energy stored
0.5 * 0.5 * m * r^2 * w^2 = 1.90 *10^9
0.25 * 11 * 0.31^2 * w^2 = 1.90 *10^9
solving for w
w = 84791 rad/s = 84791 * 2pi/60 rev/min
w = 8877.62 rev/min
the angular speed of the flywheel needed is 8877.62 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.