An electron with kinetic energy of 7.0e-16 J is moving to the right along the ax
ID: 1456371 • Letter: A
Question
An electron with kinetic energy of 7.0e-16 J is moving to the right along the axis of a cathode-ray tube as shown below. There is an electric field vector E = (1.0e4 N/C) j in the region between the deflection plates. Everywhere else, vector E = 0.
(a) How far is the electron from the axis of the tube when it reaches the end of the plates? ____ mm
(b) At what angle is the electron moving with respect to the axis? __°
(c) At what distance from the axis will the electron strike the fluorescent screen? __cm
Explanation / Answer
K =7*10^-16 J , charge of electron =1.6*10^-19C
From conservation of energy K = U
K =qV
7*10^-16 = (1.6*10^-19)V
V = 4375 V
E =1*10^4 N/C
(a) Ed =V
1*10^4*d = 4375
d = 0.4375 m
d = 437.5 mm
(b) tan(theta) = 43.75/12
theta = 74.55 degrees
(c) x = ((43.75)^2+(12)^2)^0.5
x = 45.37 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.