What is the length of a simple pendulum that oscillates with a period of 4.0 s o
ID: 1456592 • Letter: W
Question
What is the length of a simple pendulum that oscillates with a period of 4.0 s on Earth, where the acceleration due to gravity is 9.80 m/s^2, and on Mars, where the acceleration due to gravity is 3.70 m/s^2 L_E = m L_M = m What mass would you need to suspend from a spring with a force constant of 20 N/m in order for the mass-spring system to oscillate with a period of 4.0 s on Earth, where the acceleration due to gravity is 9.80 m/s^2, and on Mars, where the acceleration due to gravity is 3.70 m/s^2 m_E = kg m_M = kgExplanation / Answer
a) Period T = 2pi*sqrt(L/g). Plug in T and g.
L = length and g = acceleration due to gravity.
T=4s g=9.80m/s^2
b) Period T = 2pi * sqrt(m/k). Plug in T and k. Notice that g doesn't come into it.
k = force constant =20N/m
T=4s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.