You carry a 7.0 kg bag of groceries 1.2 m above the level floor at a constant ve
ID: 1456654 • Letter: Y
Question
You carry a 7.0 kg bag of groceries 1.2 m above the level floor at a constant velocity of 75 cm/s across a room that is 6.4 m long. How much work do you do on the bag in the process 439 J 373 J 82 J 0.0 J A 1.0-kg block and a 2.0-kg block are pressed together on a horizontal frictionless surface with a compressed very light spring between them. They are not attached to the spring. After they are released and have both moved free of the spring both blocks will have equal speeds. both blocks will both have the same amount of kinetic energy. the magnitude of the momentum of the heavier block will be greater than the magnitude of the momentum of the lighter block. the lighter block will have more kinetic energy than the heavier block. the heavier block will have more kinetic energy than the lighter block. ls it possible for a system to have negative potential energy Yes, as long as the total energy is positive. No, because the kinetic energy of a system must equal its potential energy. Yes, as long as the kinetic energy is positive. Yes, since the choice of the zero of potential energy is arbitrary. No, because this would have no physical meaning. An object attached to an ideal massless spring is pulled across a frictionless surface. If the spring constant is 45 N/m and the spring is stretched by 0.88 m when the object is accelerating at 0.9 m/s^2, what is the mass of the object 56 kg 44 kg 37 kg 48 kg In an INELASTIC collision between two objects both the momentum and the kinetic energy of the system are conserved. the momentum of each object is conserved. the kinetic energy of the system is conserved, but the momentum of the system is not conserved. the momentum of the system is conserved but the kinetic energy of the system is not conserved. the kinetic energy of each object is conserved.Explanation / Answer
(6) ans
Given that
mass m=7 kg
hight h=1.2 m
constant velocity V=75 cm/s=0.75m/s
displacement s=6.4 m
this problem belong to work-energy power
according to work-energy therom
therfore the work done during this process
work done =1/2mV^2 + mgs
=1/2*7*(0.75)^2+7*(9.8)*6.4
=1.97+439.04
=441.01 J
so the correct option is 1
[7] ans
given that
mass m1=1 kg
mass m2=2 kg
this problem belongs to the linear and angular simple harmonic motion
according to oscillation of a two -particle system two - body system
initially the spring is compressed this exhibit newtons third law
as no external force is acting on the spring block system the displacement of centre of mass of system Xcm =0
therefore {m1+m2}Xcm =m1x1-m2x2
m1x1-m2x2=0
m1x1=m2x2
x1/x2=m2/m1=2/1
basing on this condition lighter block has more kinetic energy than heaiver block
so option is (d)
[8] ans
given that
negative potential energy means that the system is in the bound state an equal amount of positive energy is supplied to the system
so the potential energy is equal to positive kinetic energy
so the option (c) is correct
[9] ans
Given that
spring constant K=45 N/m
streaching of string X=0.88 m
acceleration A=0.9 m/s^2
this problem belongs to force law in oscillation
according to restoreing force ma=kx
m(0.9)=45*0.88
therefore the mass of the system =44 kg
so the correct option (b)
[10] ans
given that
inelastic collision the momentum is conserved but kinetic energy is not conserved
so the correct option is (d)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.