A disk of radius R and mass M = 10 g is rotating freely about a fixed axis throu
ID: 1456886 • Letter: A
Question
A disk of radius R and mass M = 10 g is rotating freely about a fixed axis through its center with angular velocity w = 11 rad/s. A spider of mass m = 0.5 g descends onto the disk and goes along for the ride. The moment of inertia of the disk is I = (1/2)MR2.
A disk of radius R and mass M = 10 g is rotating freely about a fixed axis through its center with angular velocity w = 11 rad/s. A spider of mass m = 0.5 g descends onto the disk and goes along for the ride. The moment of inertia of the disk is I = (1/2)MR2.
Explanation / Answer
a) principle of conservation of angular momentum
b) I1W1 = I2W2
=> MR^2/2*W1 = MR^2/2+mR^2)*W
=> 10/2*11 = (10/2+0.5)*W
=> W = 10 rad/s
c) as spider starts crawling towards the center of the disk , moment of inertia of syestem will decreases hence
angular velocity will increases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.