The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage tha
ID: 1457591 • Letter: T
Question
The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, a transformer is plugged into the wall socket and produces the necessary voltage for charging the batteries. The batteries are rated at 9.0 V, and a current of 236 mA is used to charge them. The wall socket provides a voltage of 120 V.
(a) Determine the turns ratio of the transformer.
Ns/Np =
(b) What is the current coming from the wall socket?
Ip =
(c) Find the average power delivered by the wall socket and the average power sent to the batteries.
Pp =
Ps =
Explanation / Answer
(b) = 0.236*9.0/120 (c) = 0.236*9.0/0.95 asuming transformer efficiency = 0.95 (d) = 0.236*9.0 if you assume efficiency = 1, then power from outlet is the same as power to batteries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.