A 1500-kg car starts from rest and accelerates uniformly to 18.0 m/s in 12.0 s o
ID: 1457707 • Letter: A
Question
A 1500-kg car starts from rest and accelerates uniformly to 18.0 m/s in 12.0 s over a dry concrete road. Assume that kinetic friction remains constant at 400 N during this time. –
(a) Find the net work done on the car and the work done by the engine. –
(b) How many revolutions does each tire make over the 12.0 s interval? What is the angular speed of the wheels when the car has traveled half the total distance? Assume that the tires have radii of 0.330 m. Note that 1 rev = 2 rad. –
(c) Suppose that the engine shuts off after 12 s. If the car comes to rest after traveling a distance of 50 m over a wet concrete surface, determine the coefficient of friction between the wet concrete surface and the car.
Explanation / Answer
a) Net workdone on the car = change in kinetic energy
= 0.5*m*(v^2 - u^2)
= 0.5*1500*(18^2 - 0^2)
= 243000 J
acceleration of the car, a = (v - u)/t
= (18 - 0)/12
= 1.5 m/s^2
distance travelled during 12s,
d = u*t + 0.5*a*t^2
= 0*12 + 0.5*1.5*12^2
= 432 m
Workdone by the engine = 243000 + 400*432
= 415800 J
b) no of turns rotated, N = d/(2*pi*r)
= 432/(2**pi*0.33)
= 208
c) acceleration, a = (0^2 - 18^2)/(2*50)
= -3.24 m/s^2
we know, a = -g*mue_k
==> mue_k = -a/g
= -(-3.24)/9.8
= 0.331
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.