You have developed a magnetic bacterium that feeds off of magnetic energy. To ke
ID: 1457737 • Letter: Y
Question
You have developed a magnetic bacterium that feeds off of magnetic energy. To keep the critters alive they must reside in a magnetic field of at least 0.01 Tesla. Design a bacteriological "holding tank" solenoid of length 1 meter and radius 2 cm to have a magnetic field strength of 0.01 Tesla at its center when carrying a current of 1 Ampere. (a) If the turns are closely spaced with just enough spacing to avoid electrical shorts between adjacent wires, what is the approximate diameter of the wire used to wind the solenoid? (b) What is the self-inductance of this solenoid? (c) What AWG gauge wire would you use to assemble your solenoid? (The solenoid can only have a single layer of turns to prevent over-heating.)
Explanation / Answer
Here ,
magnetic field , B = 0.01 T
length . L = 1 m
let the number of turns is N
as the magnetic field = u0*N*I/L
0.01 = 4pi *10^-7 * N * 1/1
solving for N
N = 7957.75
the number of turns is 7958
diameter of wire = 1/7958 m
diameter of wire = 1.257 *10^-4 m
diameter of wire = 0.1257 mm
the diameter of wire is 0.1257 mm
b)
for the self inductance ,
self inductance = u0*N^2*A/L
self inductance = u0*7958^2 *pi*0.02^2/1
self inductance = 0.1 H
the self inductance is 0.1 H
c)
for mm to AWG
diameter of wire = 36 AWG
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.