Consider a playground merry-go-round with mass 250 kg and radius 1.42 m. Approxi
ID: 1457813 • Letter: C
Question
Consider a playground merry-go-round with mass 250 kg and radius 1.42 m. Approximate the merry-go-round as a solid, flat cylinder rotating about its axis of symmetry; you can look up the moment of inertia for this geometry in any college physics textbook. (E.g., the OpenStax College Physics figure captioned "Some rotational inertias".)
(a) Calculate the rotational kinetic energy in the merry-go-round when it has an angular velocity of 17.0 rpm.
(b) Find the number of revolutions you would have to push the merry-go-round at the edge with force 18.5 N to achieve this angular velocity starting from rest.
(c) Calculate the force you would need to exert to stop the merry-go-round in 2 revolutions.
Explanation / Answer
here,
mass , m = 250 kg
radius , r = 1.42 m
(a)
angular velocity , w = 17 rpm
w = 1.78 rad/s
the rotation kinetic energy , KE = 0.5 * I * w^2
KE = 0.5 * 0.5 * 250 * 1.42^2 * 1.78^2
KE = 339.3 J
the rotational kinetic energy of the merry go ground is 339.3 J
(b)
F = 18.5 N
let the angular accelration be alpha
F*r = I*alpha
18.5 * 1.42 = 0.5 * 250 * 1.42^2 * alpha
alpha = 0.104 rad/s^2
let theta be the angle
using third equation of motion
2*alpha*theta = 1.78^2
theta = 15.23 rad
the number of revolutions are 2.43 revolutions
(c)
when theta2 = 2 * 6.28 rad
theta2 = 12.56 rad
let the accelration be alpha'
using third equation of motion
2*alpha' * 12.56 = 1.78^2
alpha' = 0.126 rad/s^2
the force exerted , F' = I*alpha'/r
F' = 0.5 * 250 * 1.42^2 * 0.126 /1.42
F' = 22.39 N
the force exerted to stop the merry go ground is 22.39 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.