A uniform ladder with mass m2 = 14kg and length L = 3.2m rests against a smooth
ID: 1458075 • Letter: A
Question
A uniform ladder with mass m2 = 14kg and length L = 3.2m rests against a smooth wall. A do-it-yourself enthusiast of mass m1 = 70kg stands on the ladder a distance d = 1.2m from the bottom (measured along the ladder.) There is no friction between the wall and the ladder, but there is a frictional force, with ?s = 0.25, between the floor and the ladder. N1 is the magnitude of the normal force exerted by the wall on the ladder, and N2 is the magnitude of the normal force exerted by the ground on the ladder.
What angle ?, will cause the static friction with the floor to be maximized? Will the ladder start to slip when the angle is made larger, or smaller than this borderline value?
Explanation / Answer
A uniform ladder with mass m2 = 14kg and length L = 3.2m rests against a smooth
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.