Problem 10.42 The boom in the figure below (Figure 1) weighs 3000 N and is attac
ID: 1458101 • Letter: P
Question
Problem 10.42 The boom in the figure below (Figure 1) weighs 3000 N and is attached to a frictionless pivot at its lower end. It is not uniform; the distance of its center of gravity from the pivot is 32 % of its length. Find the tension in the guy wire. Express your answer in newtons to three significant figures. Find the horizontal component of the force exerted on the boom at its lower end. Express your answer in newtons to three significant figures. Find the vertical component of the force exerted on the boom at its lower end. Express your answer in newtons to three significant figures.Explanation / Answer
From the given figure
In the vertical direction
The weight of the boom =3000N in the downward direction
The weight of the mass attached at the boom is =5000N in the downward direction
The total vertical force on the boom's pivot at the wall is =8000N
now in the horizontal direction
Tension in the guy wire =Tension ot the left
Therefore the horizontal force on the boom's pivot at the wall =Tension newtons to the right
We can consider the torque a the piovt =Zero
Now if consider the toruqe in clockwise direction =counterclockwise torque
Tsin60*L =(3000)(sin30)(0.320L)+(5000N)sin30)(L)
T =(480L+2500L)/L*sin60 =2980L/0.866L=3441N
Now the force acting on the boom at its pivot is
Fx =T =3441N to the right
and Fy = 8000N in the upward direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.