A smooth circular hoop with a radius of 0.700 m is placed flat on the floor. A 0
ID: 1458109 • Letter: A
Question
A smooth circular hoop with a radius of 0.700 m is placed flat on the floor. A 0.450-kg particle slides around the inside edge of the hoop. The particle is given an initial speed of 10.00 m/s. After one revolution, its speed has dropped to 4.00 m/s because of friction with the floor.
(a) Find the energy transformed from mechanical to internal in the particle—hoop—floor system as a result of friction in one revolution.
J
(b) What is the total number of revolutions the particle makes before stopping? Assume the friction force remains constant during the entire motion.
rev
Explanation / Answer
a) Mechanical energy converted into internal energy =change in energy = initial kinetic energy - final kinetic energy
= (1/2) m(Vf2 -Vi2)
m= 0.450 kg
Vf = 4 m/s
Vi = 10 m/s
=> change in energy = 18.9 J
b) if frctonal force is constant
Vf2 -Vi2 = 2a x
in first case
42 -102 = 2a (1)
in second case
0 -102 = 2a(n)
dividing we get
84/100 = 1/n
n= 100/84 =1.19 revolutions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.