A particle moves according to a law of motion s=f(t), t is less than or equal to
ID: 1458356 • Letter: A
Question
A particle moves according to a law of motion s=f(t), t is less than or equal to 0, where t is measured in seconds and s in feet. f(t)=9t/(t^2+9). a) Find the velocity at time t. b) What is the velocity after 1 second. c) when is the particle at rest? d)When is the particle moving in the positive direction? e) Find the total distance traveled during the first 6 seconds. f) Draw a diagram life Figure 2 to illustrate the motion of the particle. g)Find the acceleration at time t and after 1 second. h) Graph the position, velocity and acceleration functions for 0 is less than or equal to t which is less than or equal to 6. i) When is the particle speeding up? When is it slowing down?
Explanation / Answer
Here ,
s = 9t/(t^2 + 9)
a) velocity , v = ds/st
v = d/dt(9t/(t^2 + 9))
v = ( 9 *(t^2 + 9) - 2t * 9t) /(t^2 + 9)^2
v = 9 *(9 - t^2)/(t^2 + 9 )^2
b)
at t = 1 s
v = 9 *(9 - t^2)/(t^2 + 9 )^2
v = 9 *(9 - 1^2)/(1^2 + 9 )^2
v = 0.72 m/s
the velocity at t = 1 s is 0.72 m/s
c)
for the particle at rest
v = 0
9 *(9 - t^2)/(t^2 + 9 )^2 = 0
9 *(9 - t^2) = 0
sovling
t = 3 s
the velocity of particle is zero at t= 3 s
d)
for the particle to be moving in positive direction
v > 0
9 *(9 - t^2)/(t^2 + 9 )^2 > 0
9 *(9 - t^2) > 0
t < 3
the particle is moving in positive direction for t = 0 to t = 3 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.