A V = 130-V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 c
ID: 1458895 • Letter: A
Question
A V = 130-V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 cm2 and separation 8.30 mm . A beam of alpha particles (charge +2e, mass 6.64×1027 kg) is accelerated from rest through a potential difference of 1.70 kV and enters the region between the plates perpendicular to the electric field, as shown in the figure.(Figure 1)
Part A
What magnitude of magnetic field is needed so that the alpha particles emerge undeflected from between the plates?
https://session.masteringphysics.com/problemAsset/1266170/12/pic1.jpg
Explanation / Answer
Accelerating Voltage = V1=1.70 kV = 1700 V
Charge on alpha= q=3.2*10^-19 C
Mass = m =6.64*10^-27 kg
Kinetic energy = electric potential energy
(1/2)mv^2 = qV
v = sq rt [2qV/m]
The alpha particles will emerge undeflected from between the plates if magnetic force=elctric force
qvB =qE
E = Vo/d
B = E /v
B =(Vo/d) sq rt [m/2qV]
B=130/(8.30/1000)*sqrt2*3.2*10^-19*1700/(6.64*10^-27)
B =0.03869 T
B =3.869*10^-2 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.