A uniform spherical shell of mass M = 7.20 kg and radius R = 0.780 m can rotate
ID: 1459785 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 7.20 kg and radius R = 0.780 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia 1 = 0.120 kg-m2 and radius r 0.06 10 m and 1s attached to a small object of mass m 3.60 kg There is no friction on the pulleys a ei the cord does not s pon the pulley. What is the speed of the object when it has fallen a distance 1.11 m after being released from rest? Use energy considerations M, R Number UnitsExplanation / Answer
first
The sum of the kinetic energies in the 2 rotating items will equal the loss in PE of the mass - the KE of the mass:
Is = (2/3)* 7.2 * 0.78² = 2.92 kgm²
Ip = 0.120 kgm²
Energy:
0.5 * Is * ws² + 0.5 * Ip * wp² = 3.6 * 9.8 * 1.11 - 0.5 * 3.6 * v²
But ws= v/0.78 and wp = v/0.061, so
0.5 * 2.92 * ( v /0.78) ² + 0.5 * 0.12 * (v / 0.061)² = 3.6 * 9.8 * 1.11 - 0.5 * 3.6 * v²
by solving for v
v = 1.388 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.