Note: Be careful to avoid roundoff errors in this problem. Gigantic pinball mach
ID: 1459841 • Letter: N
Question
Note: Be careful to avoid roundoff errors in this problem.
Gigantic pinball machine:
A pinball (solid sphere of mass=0.1 kg, outer radius=0.2 m) is cocked back 0.7 m on a spring (k= 50 N/m), and fired onto the pinball machine surface, which is tilted.
a.) How much energy is stored in the spring initially?
J
b.) Find the maximum height the pinball rolls to (above its initial location.)
m
c.) When the pinball is 2.5 m above its initial location (on the way up), find its linear and angular speeds.
m/s
rad/s
Explanation / Answer
a) energy stored in spring = k x^2 / 2 = 50 x 0.7^2 / 2 = 12.25 J
b) using energy conservation, '
initially it had only spring PE and finally it had only gravitational PE
using energy conservation ,
kx^2 /2 = m gh
12.25 = 0.1 x 9.81 x h
h = 12.49 m
c) at 2.5 m suppose it have linear speed v and it is rolling without slipping,
at that point KE = mv^2 /2 + Iw^2 /2
= mv^2 /2 + (2 m r^2 /5) v^2 /2 = 7mv^2 /10
using energy conservation,
0 + 12.25 = (0.1 x 9.81 x 2.5) + 0.7mv^2
0.7 x 0.1 x v^2 = 9.80
v = 11.83 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.