A long, straight wire lies along the y-axis and carries a current I = 8.70 A in
ID: 1459966 • Letter: A
Question
A long, straight wire lies along the y-axis and carries a current I = 8.70 A in the -y-direction (see the following figure). In addition to the magnetic field due to the current in the wire, a uniform magnetic field Bo with magnitude 1.10 x 10^-6 T is in the +x-direction. What is the total field (magnitude and direction) at the following points in the xz-plane. (Give the smallest such angles.) (a) x = 0, z = 3.00 m magnitude direction degree from an axis parallel to the +x-direction in the xz plane (b) x = 3.00 m, z = 0 magnitude direction degree from an axis parallel to the +x-direction in the xz plane Enter a number. (c) x = 0, z = -0.75 m magnitude direction degree from an axis parallel to the +x-direction in the xz planeExplanation / Answer
1. Field =mu*I/2piR = 2*10^-7*8.7/3 =5.8*10^-7 along -x ; Hence net field = 5.2*10^-7 along +x;
2. Field = (112+5.82)0.5 =12.43*10^-7 ; theta = tan-1(0.527) =27.8 degree in x-z plane
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.