The potential energy of an object on a spring is 2.4 J at a location where the k
ID: 1460016 • Letter: T
Question
The potential energy of an object on a spring is 2.4 J at a location where the kinetic energy is 1.6 J. The spring and mass are completely horizontal. If the amplitude of the simple harmonic motion is 20 cm, calculate the spring constant. Also, find the largest force that it experiences. The potential energy of an object on a spring is 2.4 J at a location where the kinetic energy is 1.6 J. The spring and mass are completely horizontal. If the amplitude of the simple harmonic motion is 20 cm, calculate the spring constant. Also, find the largest force that it experiences. The potential energy of an object on a spring is 2.4 J at a location where the kinetic energy is 1.6 J. The spring and mass are completely horizontal. If the amplitude of the simple harmonic motion is 20 cm, calculate the spring constant. Also, find the largest force that it experiences.Explanation / Answer
The total energy is,
0.5kA2 = 2.4 J + 1.6 J
hence, the spring constant is,
k = 2[ 2.4 J + 1.6 J]/ A2 = 2[ 2.4 J + 1.6 J]/ 0.202 = 200 N/m
Hence, the maximum force is,
F = kA = 200*0.2 = 40 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.