Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular conducting loop of radius 21.0 cm is located in a region of homogeneo

ID: 1460459 • Letter: A

Question

A circular conducting loop of radius 21.0 cm is located in a region of homogeneous magnetic field of magnitude 0.900 T pointing perpendicular to the plane of the loop. The loop is connected in series with a resistor of 199 . The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.30 in 21.0s.

a. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop while the magnetic field is increasing.

b. Calculate the magnitude of the current induced in the loop while the field is increasing.

Explanation / Answer

  The area of the loop is:

A = r² = * (0.21 m)² = 0.138 m²

The change in magnetic flux is:

1) = AB = 0.138 m² * ((2.3 * 0.9 T) - 0.9 T) = 0.161 Wb answer

The induced emf is:

2) = / t = 0.161 Wb / 21 s = 0.00766 cV

The induced current is:

I = / R = 0.0152 V / 177 = 8.58*10^-5 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote