A block with mass m = 5.6 kg is attached to two springs with spring constants k
ID: 1460772 • Letter: A
Question
A block with mass m = 5.6 kg is attached to two springs with spring constants kleft = 36 N/m and kright = 52 N/m. The block is pulled a distance x = 0.21 m to the left of its equilibrium position and released from rest.
1)
What is the magnitude of the net force on the block (the moment it is released)?
N
2)
What is the effective spring constant of the two springs?
N/m
3)
What is the period of oscillation of the block?
s
4)
How long does it take the block to return to equilibrium for the first time?
s
5)
What is the speed of the block as it passes through the equilibrium position?
m/s
6)
What is the magnitude of the acceleration of the block as it passes through equilibrium?
m/s2
7)
Where is the block located, relative to equilibrium, at a time 0.89 s after it is released? (if the block is left of equilibrium give the answer as a negative value; if the block is right of equilibrium give the answer as a positive value)
m
8)
What is the net force on the block at this time 0.89 s? (a negative force is to the left; a positive force is to the right)
N
9)
What is the total energy stored in the system?
J
10)
If the block had been given an initial push, how would the period of oscillation change?
the period would increase
the period would decrease
the period would not change
Explanation / Answer
a) the magnitude of the net force on the block is,
F = [kleft + k right]x = (36+52)*0.21 = 18.48 N
b) the effective spring constant is.
Keff = kleft + k right = 36+ 52 = 88 N/m
c) the period of oscillation is,
T= 2*pi*sqrt[m/k] = 2*pi*sqrt(5.6/88) = 1.585 s
d) the required time is
T/4 =1.585 / 4 = 0.39625 s = 0.396 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.