You need a filter circuit to eliminate a 70-Hz signal and lower frequencies. The
ID: 1460901 • Letter: Y
Question
You need a filter circuit to eliminate a 70-Hz signal and lower frequencies. The load you are trying to drive has a resistance of 50 ?. You decide to design a low-pass filter that has a cutoff frequency of 400 Hz . (Figure 1)
Part A
If you use the circuit shown in the figure, what capacitance C should you use?
Part B
You need a filter circuit to eliminate a 70-Hz signal and lower frequencies. The load you are trying to drive has a resistance of 50 ?. You decide to design a low-pass filter that has a cutoff frequency of 400 Hz . (Figure 1)
Part A
If you use the circuit shown in the figure, what capacitance C should you use?
Part B
What fraction of any 70-Hz signal potential difference passes through this circuit?
Explanation / Answer
A)
At cut off frequancy, Vout/Vin must equal 1/sqrt(2)
Use:
Vout/Vin = R / sqrt (XC^2+ R^2)
1/sqrt(2) = 50/ sqrt (XC^2 + 50^2)
sqrt (XC^2 + 50^2) = 70.711
XC^2 + 50^2 = 5000
Xc= 50 ohm
Now use:
XC = 1/(2*pi*f*C)
50 = 1/ (2*pi*400*C)
C=7.96*10^-6 F
Answer: 7.96*10^-6 F
B)
at 70 Hz:
XC = 1/(2*pi*f*C)
= 1/ (2*pi*70*7.96*10^-6 )
= 35.9 ohm
Now use:
Vout/Vin = R / sqrt (XC^2+ R^2)
= 50/ sqrt (35.9^2 + 50^2)
=0.81
Answer: 0.81
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.