Suppose a flat roof has a surface area of 1.02000×10 2 m 2 . Presume the air ins
ID: 1460933 • Letter: S
Question
Suppose a flat roof has a surface area of 1.02000×102 m2. Presume the air inside the building (and under the roof) is at atmospheric pressure, 1.01325×105 Pa, and that the air racing across the top of the roof is at a pressure of 1.00394×105 Pa.
a.)What is the force with which the air inside the house pushes the roof upward? (please calculate this to 5 significant digits)
b.)What is the force with which the air outside the house pushes the roof downward? (again, calculate this value to 5 significant digits)
c.)The lift force takes into account the combination of these two forces. What is the lift force acting on the roof?
Please provide steps/explanations as well! Thank you!
Explanation / Answer
a)
F inside = P inside * A
= 1.01325*10^5 * 1.02000*10^2
=1.0335*10^7 N
Answer: 1.0335*10^7 N
B)
F outside = P outside * A
= 1.00394*10^5 * 1.02000*10^2
=1.0240*10^7 N
Answer: 1.0240*10^7 N
C)
Lift = F inside - F outside
= 1.0335*10^7 N - 1.0240*10^7 N
= 95000 N
Answer: 95000 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.