Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A frictionless pulley hes the shape of a uniform solid disk of mass 2.10 kg and

ID: 1461014 • Letter: A

Question

A frictionless pulley hes the shape of a uniform solid disk of mass 2.10 kg and radius 10cm. A 1.40 kg stone is attached to a very light wire that is wrapped around the rim of the pulley (the figure (Figure 1) ), and the system is released from rest. Part A How far must the stone fall so that the pulley has 3.60J of kinetic energy? Part B What percent of the total kinetic energy does the pulley have? Enter the answer as a percent, not as a fraction. For instance, if the ratio is 0.75, enter this as 75.

Explanation / Answer


m*g*h = 3.6

h = 3.6/(m*g) = 3.6/(1.4*9.81) = 0.262 m


B) Kp/Ktot = (3.6)/(3.6+3.6) = 0.5

50 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote